НМЦ ПТО У ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ ПРОВЕДЕНО ЗАСІДАННЯ ОБЛАСНОГО КРУГЛОГО СТОЛУ З ПРОБЛЕМ ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ

НМЦ ПТО У ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ ПРОВЕДЕНО ЗАСІДАННЯ ОБЛАСНОГО КРУГЛОГО СТОЛУ З ПРОБЛЕМ ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ

6 березня 2018 року згідно плану роботи на 2018 рік Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Донецькій області проведено засідання обласного круглого столу за темою: «Створення освітнього простору в закладах професійної освіти Донецької області для учнів, що закінчили спеціальні загальноосвітні школи-інтернати: проблеми, реалії та перспективи».

 

У засіданні взяли участь педагогічні працівники ЗП(ПТ)О Донецької області, які працюють з учнями з особливими потребами (розумовими вадами). Педагогічні працівники Маріупольського професійного ліцею будівництва приєдналися до роботи семінару у дистанційному режимі. На сьогодні у Донецькій області існує сім закладів професійної (професійно-технічної) освіти, де навчаються діти зазначеної категорії (всього 279 учнів). Переважна більшість учнів здобуває професії будівельного напряму.

Завідуюча кабінетом виховної та інформаційної роботи НМЦ ПТО у Донецькій області Ніна Бєлова нагадала учасникам заходу, що особливості навчання та виховання зазначеної категорії учнів пов’язані з наявними у них психопатологічними, неврологічними і соматичними симптомами. Вона зауважила, що розуміння індивідуальних та специфічних потреб таких учнів дає можливість педагогам ЗП(ПТ)О організувати всі умови для отримання дітьми якісної професійної освіти.

 

Методичний захід відбувся на базі ДНЗ «Краматорське вище професійне торгово-кулінарне училище». Саме тут вже багато років існує профільне будівельне відділення, де навчаються діти з розумовими вадами за професією «Лицювальник-плиточник». На сьогоднішній день – 70 учнів. Людмила Кравченко, заступник директора з НВхР та методист училища Тетяна Моісеєнко розповіли колегам, як відбувається процес соціальної адаптації учнів з особливими потребами в цьому навчальному закладі. Вони підкреслили, що педагоги намагаються активно залучати їх до громадського життя, інтегрувати в загальне середовище, завдяки чому ці діти не так гостро відчувають свою відмінність від інших.

Ірина Савенко, заступник директора з НВхР Костянтинівського професійного будівельного ліцею підтвердила, що напружена корекційно-виховна робота дає позитивні результати: більшість дітей з розумовими вадами адаптуються соціально. Більшість з них прагне виконувати посильну роботу, що дає їм можливість відчувати себе корисними і потрібними людьми, соціально самоствердитися. До обговорення долучилися соціальний педагог та майстер в/н Слов’янського БРЦПО Вікторія Діброва і Людмила Власова.   Вони поділилися своїм баченням життєвих перспектив таких учнів. Нажаль, випускники спецгруп, закінчивши ЗП(ПТ)О, навчаються в одиничних випадках. Більша їх частина працюють без продовження освіти.

Соціальний педагог Торецького професійного ліцею Ольга Сидоркіна і майстер в/н Лиманського професійно-технічного училища Валентина Доценко поділилися з колегами своїми професійними секретами роботи з дітьми, що мають розумові вади.

До розмови освітян підключилася Олена Савченко, начальник відділу професійної реабілітації Державної реабілітаційної установи «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Донбас». Її запросили надати консультативну допомогу у питанні можливої соціальної, психологічної, фізичної та професійної реабілітації учнів ЗП(ПТ)О, які мають інвалідність і досягли повноліття.

Заступник директора з НВхР ДНЗ «Бахмутський ЦПТО» Валерій Джавадян та майстер в/н Вікторія Лябах запропонували зупинитися на проблемах, які супроводжують дітей з розумовими вадами протягом усього життя і стосуються практично всіх сторін їх життєдіяльності та виховання. Учасники круглого столу зійшлися на думці, що всі ЗП(ПТ)О стикаються з одними й тими ж проблемами, а саме: працевлаштування зазначеної категорії учнів після закінчення навчання, отримання ними подальшої освіти, забезпечення житлом дітей-сиріт. Нажаль, вирішення більшості цих проблем можливо лише на законодавчому рівні.

На закінчення Ніна Бєлова зауважила, що останнім часом в Україні приділяється багато уваги розвитку інклюзивної освіти, а сучасна державна політика сприяє формуванню нової суспільної філософії щодо дітей з особливими потребами. Учасники методичного заходу висловили сподівання, що нормативно-правові зміни дозволять в найближчий час вирішити проблеми, з якими стикаються педагоги закладів професійної освіти.

MONnillcomsieneducnillnapnunillprofua bnillptoinuanillpedpressa