На Донеччині відбувся обласний вебінар на тему: «Увага, «складний підліток»: превенція девіантної поведінки учнів ЗП(ПТ)О»

На Донеччині відбувся обласний вебінар на тему: «Увага, «складний підліток»: превенція девіантної поведінки учнів ЗП(ПТ)О»

 

Матеріали обласного вебінару за посиланням: http://www.nmcdon.org.ua/index.php/joomla-pages/layout/product-excellence/item/4626-materialyoblasnohovebinarunatemuuvahaskladnyipidlitokpreventsiiadeviantnoipovedinkyuchnivzppto

 

31 травня Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Донецькій області провів обласний вебінар на тему: «Увага, «складний підліток»: превенція девіантної поведінки учнів ЗП(ПТ)О». За віртуальним круглим столом для обговорення вкрай важливої та актуальної проблеми профілактики проявів девіантної поведінки учнів зібралися психологи, соціальні педагоги, заступники директорів з виховної роботи ЗПО області.

Завідувач кабінетом виховної та інформаційної роботи НМЦ ПТО у Донецькій області Ніна Бєлова запропонувала учасникам відповісти на питання: чому виникають порушення поведінки, як розпізнати перші ознаки девенції, як запобігти її виникненню і що робити, коли до навчального закладу приходить підліток із сформованою девіантною поведінкою.

 

Надія Богословська, практичний психолог Маріупольського професійного машинобудівного ліцею поділилася досвідом адаптації першокурсників до нових умов навчання у професійному закладі. Вона підкреслила, що грамотний психологічний супровід адаптації має важливе значення для попередження негативних проявів у поведінці першокурсників. Тим більше, що нове освітнє середовище не завжди безпечне.

Протягом багатьох років увагу всієї світової спільноти привертає проблема насильства і агресії серед підлітків. Британські вченні дали цьому явищу визначення «булінг». На жаль, ця проблема знайома і педагогам закладів професійної освіти України. Практичний психолог ДНЗ «Бахмутський центр професійно-технічної освіти Ольга Вегеріна розкрила можливі підходи і варіанти вирішення цієї проблеми. Учасники заходу дійшли думки, що тільки здорова атмосфера в освітньому середовищі не дасть можливість «процвітати» булінгу в наших навчальних закладах.

Будь які прояви насильства негативно впливають на здатність учнів до навчання, на їх психологічний та психічний стан. Особливо це стосується дітей, які відрізняються від інших і мають особливі освітні потреби. Перш за все, учні, які мають особливості розумового і психофізичного розвитку. Соціальний педагог Вікторія Діброва поділилась досвідом профілактичної роботи з учнями, які мають особливі освітні потреби в Слов’янському багатопрофільному регіональному центрі ім. П.Ф. Кривоноса. Це один із семи закладів професійної освіти області, де після закінчення спеціальних загальноосвітніх шкіл-інтернатів навчаються саме такі діти.

Ніна Бєлова підкреслила, що завдяки правильному підходу до організації освітнього процесу в закладах професійної освіти Донеччини, учні з розумовими вадами не так гостро відчувають свою відмінність від інших. Педагоги намагаються не відокремлювати таких учнів, а навпаки активно залучати їх до громадського життя, інтегрувати в загальне середовище. Таким чином досягається високий рівень їх соціальної адаптації, що в свою чергу зменшує ризик виникнення негативних проявів в поведінці.

Співробітники соціально-психологічної служби Краматорського вищого професійного училища Аліса Шереметьєва та Катерина Павлова спрямували розмову на те, що девіантна поведінка підлітка може виявитися наслідком родинного виховання і поділились досвідом організації роботи з батьками дітей девіантної поведінки. Робота з батьками «важких» підлітків складна і відповідальна і коли педагогам вдається хоча б ослабити напружені конфліктні відносини в сім'ї або змінити внутрішньо родинну ситуацію, це велика вдача і результат професіональних дій педагогів.

До розмови приєдналась і практичний психолог Наталія Пономаренко. Вона зауважила, що будь-яку форму відхилення легше запобігти, ніж намагатися виправити і проілюструвала систему превенції девіантної поведінки учнів на прикладіСелидівського професійного ліцею.

Профілактика допомагає попередити розвиток девіантної поведінки учнів тільки тоді, коли до цього процесу прикладаються значні зусилля всього педагогічного колективу. Часто для позитивного результату доводиться знаходити все нові цікаві форми роботи, знаходити однодумців і добровільних помічників, долучатися до співпраці з ними. Такими помічниками педагогам все частіше сьогодні стають різні громадські організації. Людмила Кравченко, заступник директора з НВхР ДНЗ «Краматорське вище професійне торгово-кулінарне училище» розповіла про свій досвід співпраці з громадськими організаціями з метою залучення учнів, які опинилися в складних життєвих обставинах, до участі у різних проектах.

До участі у вебінарі був запрошений представник благодійної організації "Благодійного фонду "Карітас Краматорськ", яка займається безкорисливою допомогою та підтримкою осіб, які потребують піклування. Олена Кулік розповіла про соціальні та гуманітарні ініціативи фонду та запропонувала скористатися можливістю долучитися до їх проектів.

Підсумовуючи розмову, Ніна Бєлова зробила висновок, щодевіантна поведінка підлітків – це перш за все їх реакція на негативні чинники оточуючого світу. Проте, будь-яка дитина здатна опиратися ним і головним завданням педагогів є створення захисних факторів і шляхів позитивного розвитку підлітків з ярликом «важких», збільшення їх позитивних ресурсів.

MONnillcomsieneducnillnapnunillprofua bnillptoinuanillpedpressa